Din uitare spre amintire

Biserica Domneasca din Curtea de Arges este unul dintre cele mai pretioase documente ale inceputurilor civilizatiei medievale romanesti si monument al spiritualitatii bizantine. Insa, dupa ce a rezistat veacurilor, in incercarea de a ne transmite imaginea unor vremuri demult apuse, Biserica Domneasca – unicat al feudalitatii muntenesti din secolul al XIV–lea este pe cale sa se prabuseasca,sub povara nepasarii si indiferentei contemporanilor.

Slujbele religioase sunt oficiate o singura data pe an, de Sfântul Nicolae – hramul bisericii; moastele Sfintei Filofteia (care incepand cu secolul al  XIV – lea erau adapostite de Biserica Domneasca) se odihnesc de mai bine de un veac in Manastirea Curtea de Arges; putinii turisti care ajung intamplator si trec pragul Bisericii Domnesti raman cu convingerea, in lipsa unui punct de informare adecvat, ca au vizitat un monument obisnuit...

Nepasare, nestiinta sau rea-credinta? Sau poate toate impreuna?

Cum putem ajuta Biserica Domneasca? Privind-o cu admiraţie, cu respect, cu intelegere, multumindu-i ca exista si ca a avut puterea de a-si invinge destinul, atacurile turcilor, incendiile si vandalizarile, pentru a ni se înfatisa ca o minune a timpurilor glorioase ale inceputurilor Tarii Romanesti.. Nepasarea si indiferenta sunt pericolele supreme care ar mai putea lovi  Biserica Domneasca.